91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – İYİ Parti Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel’in Talas tramvay hattının çöktüğünü iddia etmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “İddia edildiği gibi mevcut hattın çökmesi söz konusu olmayıp, bahse konu çalışmalar, yapım çalışmaları sürmekte olan 5’inci Aşama Anayurt Tramvay Hattı ile mevcut hattın birbiri ile entegrasyonu için yapılmaktadır” denildi.

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Kazım Yücel, kısa süre önce hizmete alınan Furkan Doğan Yurdu önündeki alt geçitte yapılan çalışma nedeniyle Talas tramvay hattı seferlerinin geçici olarak durdurulmasını eleştirdi. Alt geçidin tamamlanmadan hizmete açıldığını iddia eden Yücel, Talas tramvay hattının çöktüğünü öne sürdü.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de, iddialarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yeni tramvay hatlarında devam eden çalışmaların, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde sürdüğünün belirtildiği açıklamada “Kayseri Raylı Sistem 5’inci Aşama Talas Mevlana-Furkan Doğan Arası Tramvay Hattı Yapım İşi” kapsamında mevcut T2 Hattı (Meydan-Talas Cemil Baba) ile yapımı devam eden Talas Mevlana-Furkan Doğan arası tramvay hattı Furkan Doğan kavşak bölgesinde kesişmektedir. Söz konusu hatların entegre edilebilmesi için T2 hattı 28.07.2022 tarihinde geçici olarak işletmeye kapatılarak belirli bir program çerçevesinde çalışmalara başlanmış ve henüz kapatılarak yapılan çalışmaların 14’üncü gününde bulunulmaktadır. Başlangıç tarihinden 45 gün sonra yani 12.09.2022 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. İddia edildiği gibi mevcut hattın çökmesi söz konusu olmayıp, bahse konu çalışmalar, yapım çalışmaları sürmekte olan 5’inci Aşama Anayurt Tramvay Hattı ile mevcut hattın birbiri ile entegrasyonu için yapılmaktadır. Kamuoyuna daha önce de duyurmuş olduğumuz üzere bu çalışmalar, herhangi bir sorun veya arızadan dolayı değil, kentteki ulaşımın genişletilmesi ve geliştirilmesi için yapılan ve planlı bir şeklide yürütülen projeler nedeniyle kaynaklanmaktadır. İhale projeleri gereği mevcut hattı dik geçecek raylı sistem, ray kavşak imalatı yapılarak yaklaşık 300 metre Hulusi Akar Bulvarı’nda devam ettirilecektir. Ayrıca 5’inci Aşama Anayurt Tramvay Hattı, çift hat olarak İpeksaray istikametine doğru çapraz geçiş elemanı (kruvazman) ile makas yapılarak mevcut tramvay hattına entegrasyonu sağlanacaktır. Böylece, Anayurt bölgesinden gelen tramvay seferleri mevcut tramvay hattına bağlanarak Kayseri Cumhuriyet Meydanı’na kadar gidebilecek ve tramvay hatlarının bütünlüğü sağlanmış olacaktır. Bahse konu hususta ihale dokümanlarına, projelerine ve işin şartnamelerine uygun olarak çalışmalara ihalesi kapsamında devam edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, tramvay hattı yapılan bölgede vatandaşların ulaşımda sıkıntı yaşadığı yönündeki iddiaların da tamamen asılsız olduğu vurgulandı. Yeni açılacak olan hatların mevcut hatlara entegrasyonu nedeniyle 24 Temmuz tarihinden itibaren hizmet verilemediği belirtilen açıklamada, “T2 hattımıza paralel olan 19 No’lu otobüs hattımız, vatandaşlarımıza aralıksız hizmet vermektedir. Hal böyleyken, Kazım Yücel’in Meclis Üyesi sıfatıyla yaptığı doğru olmayan, siyasi ve maksatlı yaklaşımını ve ulaşım alanında yapılan bu önemli projeyi kamuoyunda itibarsızlaştırma çabasını kınıyoruz. Ayrıca söz konusu gazetenin hiçbir gerçek dayanağı olmayan, her cümlesi iftira içeren ifadelerin doğruluğunu sorgulamadan, iddiaları, “Talas Tramvay Hattı Yine Çöktü” başlığı ile manşetine taşıması gazeteciliğin hiçbir ilkesi ile bağdaşmadığı gibi yanlış ve yanlı algı oluşturmaya hizmet eden bir anlayışın eseri olmaktadır” denildi.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default