91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Kayseri Kocasinan Belediyesi tarafından kurulan kurban kesim ve satış yerlerinde deneme kesimi gerçekleştirildi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kocasinan Belediyesi tarafından Erkilet Bülbül Pınarı mevkiinde kurulan kurban kesim ve satış yerlerinde deneme kesimi gerçekleştirildi. Gerçekleşen kesime Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş katıldı. Kurban kesimi yapacak vatandaşlara iyi ve kaliteli hizmet verebilmek adına modern kurban kesim yerleri oluşturduklarını söyleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, kurban kesim ve satış alanlarında tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Kocasinan Belediyesi olarak 7 yıldır kurban hizmeti veren nadir belediyelerden birisi olduklarını dile getiren Çolakbayrakdar, “Kurban kesimlerinin yapılabilmesi için hazırlamış olduğumuz büyükbaş için 3 adet, küçükbaş için de 2 adet olmak üzere mobil kesimhanelerde gerekli çalışmalarımız tamamlandı. Şu ana kadar belirli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz rutin faaliyetlere, Kurban Bayramı dolayısıyla ek çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda Erkilet Bülbül Pınarı mevkiinde başta olmak üzere 11 farklı noktada kesim hizmeti vereceğiz. Özellikle çevremizi temiz tutmak açısından vatandaşlarımızdan belediyelerimizin kesim için önermiş olduğu alanlarda kesim yapmaları noktasında hassasiyet göstermelerini rica ediyorum. Çünkü biz bu alanlarda temizlikle ilgili her türlü önlemleri alıyoruz. Kocasinan Belediyesi olarak her türlü temizlik hizmeti ve yapılması gereken diğer hizmetleri kesintisiz sürdüreceğiz. Böylelikle vatandaşlarımızın daha huzurlu ve daha mutlu bir bayram geçirmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı’nda olumsuzluk yaşanmaması adına özel bir ekip kurduklarını dile getiren Çolakbayrakdar, “2 ayrı ekip olarak toplam 6 kişiden oluşan ‘Kocasinan Kurban Timi’, bayram boyunca hizmet verecektir. Bayram boyunca herhangi bir nedenle kurbanlıklarını kaçıranlar 0(352) 222 70 00 numaralı telefon numarasından belediyeye ulaşabilirler. Ekiplerimiz profesyonel şekilde anında olaya müdahale ederek kurbanlığı etkisiz hale getirecektir ve sahibine teslim edecektir. Bütün gayretimiz hemşerilerimin daha huzurlu bir şekilde ibadetlerini yapabilmeleri içindir. Bunun için Kocasinan Belediyesi olarak 7 gün 24 saat olan hizmetimiz, Kurban Bayramı öncesi devam ediyor ve bayramda da devam edecek” diye konuştu.

‘HASTALIK ÇIKAN HAYVANLARIN TAZMİNATI BAKANLIK TARAFINDAN ÖDENECEK’
Kurban kesim yerlerinde veteriner hekimler tarafından kurbanlık hayvanların sağlık kontörlünün yapılacağını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “Kurban bayramının 1’inci gününden itibaren 3 gün boyunca oldukça yoğun bir kurban kesimi olacağını düşünüyoruz. Kayseri Veteriner Hekimler Odası tarafından Büyükşehir Belediyesi ile organize edilmiş olan veteriner hekimi arkadaşlarımız sahada olacaklar. Kesilen hayvanların herhangi bir problemleri olup olmadığı kontrolünü yapacaklar. Kurban kesecek vatandaşlarımızın önceden belirlenmiş yasal noktalarda hayvanlarını kestirdikleri takdirde, hayvanlarda eğer tazminat ödenecek bir hastalık çıkarsa bu tazminat bakanlığımız tarafından ödenecektir. Ama dışarıda kesilmiş bir hayvan olursa bunun tazminatını ödeme şansımız yok. Kurban kesin alanında kesilen hayvanında kulak küpesinin olması gerekir çünkü kulak küpesi olan hayvanlar bakanlığa kayıtlı olan hayvanlardır. Diğer hayvanların tazminatı ödenmez” ifadelerini kullandı.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default