91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Kayseri’nin Bünyan ilçesinde bulunan 790 yıllık Sultan Hanı, 20 gün süren çalışmanın ardından yeniden turizme açıldı. Açılışta konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri’nin tarihi zenginliklerine dikkat çekerek “Ecdat yâdigarı olan bu toprakta hem tarihi anlatacağız hem de böyle bir gurur duyacağız” dedi.

Selçuklu eseri Sultan Hanı düzenlenen törenin ardından yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. 790 yıllık Sultan Hanı’nın turizme açılması töreninde Vali Gökmen Çiçek ve eşi Sümeyra Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ile eşi Necmiye Büyükkılıç, Vali Yardımcısı Adnan Tezcan, Bünyan Kaymakamı Turgut Gülen, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek 15-20 gün gibi bir sürede Başkan Büyükkılıç’ın Sultan Hanı’nı turizme uygun hale getirdiğini söyledi. Vali Çiçek, “Bugün gerçekten hem bu Sultan Hanı köyü için, hem Bünyan için özel bir gün. Açık yüreklilikle söyleyeyim, atanalı 3 ay oldu, belediye başkanımız beni iki kere buraya getirdi. Dolayısıyla iki kere buraya gelmemin sadece gezi, ziyaret amaçlı, işte gidelim eğlenelim falan değildi. Geçen 15-20 gün önce geldiğimizde, Özkan başkanımıza Büyükşehir Belediye Başkanımız bir söz verdi. Dedi ki ‘burayı Büyükşehir olarak işletmeye açacağım. Burada insanlar çay içebilecek, kahve içebilecek, dertleşebilecek, oturabilecek, sohbet edebilecek. Arkasından bu bölgeyi turizm bölgesi yapacağım.’ İşin gerçeği, 15-20 gün içerisinde, bir ay içerisinde ben bunun olabileceğini tahmin etmiyordum. Çünkü görünen şeylerin ötesinde görünmeyen işler yapıldı. İçeride mutfakların kurulması, birçok elektrik, birçok sistem burada değişmesi gerekiyordu. Allah bin kere razı olsun. Göreceksiniz, Büyükşehir Belediye Başkanımızın geçen sefer konuşmasında da şunu anladım, Tuz Gölü ve Sultan Hanı’na karşı ayrı bir ilgi gösteriyor. Bu bölgeye bir daha siz, gurbetçi arkadaşlarınız, yurt dışından yabancı misafirleriniz geldiğinde hiçbir şekilde mahcup olmadan, burada onları bir daha geldiğinizde gururla getirteceksiniz” şeklinde konuştu.

Sultan Hanı ve bölgedeki diğer çalışmaları gelecek bahara kadara tamamlayacaklarını dile getiren Çiçek, “Ecdat yâdigarı olan bu toprakta hem tarihi anlatacağız hem de böyle bir gurur duyacaksınız. Bunu önümüzdeki bahara hep beraber inşallah göreceğiz. Sultan Hanı hem ben valinin hem kaymakamın, ama her şeyden önce Büyükşehir Belediye Başkanımızın ve Bünyan Belediye başkanımızın göz bebeği durumunda. Belediye Başkanımız kendisini bağladı zaten. Buraya kaç tane elemanını getirdi, ekibini getirdi” diye konuştu.

‘TURİSTLERİN GELECEĞİ BİR UĞRAK YERİ OLACAK’

Sultan Hanı’nı ve bölgeyi turistlerin geleceği uğrak yer haline getireceklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Gerçekten bir Selçuklu şehri olan Kayseri’mizin Sultan Hanı Kervansarayı olarak bilinen bölgedeyiz. Burada hem mahalle olarak hem gerçekten İpek Yolu güzergahında Selçuklu’nun adeta nefesini bize hissettiren, ayakta kalan devasa bir eseri halkımızla buluşturmak, onların tanımasına fırsat vermek amacıyla sayın valimizle ve KAYTUR’la işbirliği de yapmak suretiyle hem yeme-içme mekanı, hem buranın düzenlenmesi hem tanıtılması, hem aydınlatılması, çevre düzeni, mahallemizin isteklerinin karşılanması çalışmaları yapıldı. Sultan Hanı, Karatay Hanı ve ardından Şahruh Köprüsü ile bir destinasyon oluşturup, Tuz Gölü’müzün de manzarasından faydalanacak şekilde burada bir turizm odağı oluşturarak vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin, Türkiye’deki kardeşlerimizin ve yurt dışından da yine turistlerin geleceği bir uğrak yeri olacak. İnşallah bu manada üzerimize düşeni yapacağız” şeklinde konuştu.

Hiçbir mazeret uydurmadan burayı daha yaşanılabilir hale getireceklerinin dile getiren Büyükkılıç, “Gerek güvenlik kameraları ile gerek yollarınız da yapılacak düzenlemeler ile varsa diğer istekleri ile ilgili hiçbir mazeret uydurmadan burayı daha yaşanılabilir, herkesin bir uğrak yeri olacağı ve aynı zamanda da Sivas yolu güzergahında bir dinlenme tesisleri mantığı içerisinde de istifade edileceği, düğünlerin yapılacağı gerektiğinde, sosyal etkinliklerin yapılacağı, konserlerin verileceği, kısacası aklınıza ne geliyorsa burayı cıvıl cıvıl herkesin merak edip, ‘bir de ben gidip göreyim’ diyeceği konum ve duruma getirme yönünde irademizi göstereceğimizi buradan paylaşıyor, emeği geçenlere teşekkür ediyor, Bünyan’ımıza, Sultan Han’ımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Sultan Hanı konusundaki yapılan çalışmalarda emeği olan Başkan Büyükkılıç ve Vali Çiçek’e teşekkür eden Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun ise, “Bugün bu güzel kervansarayımızın KAYTUR’a sevk edilişinden sonraki ilk açılışını yapıyoruz, buraya emek veren başta Büyükşehir Belediye Başkanım, sayın Valim olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum. Hizmetlerimiz devam edecek” dedi.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default