91.8 Radyo Radar

[ad_1]

YSK Başkanı Muammer Akkaya, bu yıl seçim beklemediklerini söyledi. Kurulun çalışma yöntemi olarak her zaman seçime hazırlıklı olduğunu da belirten Akkaya, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “YSK’da olmayan bilgiler bizde var” sözleri için de, “Kastı nedir anlamadım ama tahminim var. Ancak yorum yapmak istemiyorum” dedi. YSK Başkanı, seçim bilgilerinin bütün siyasi partilerle paylaşıldığını, ellerinde başka bilgi de olmadığını söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) elinde olmayan bilgiler bizde var” açıklaması üzerinden tartışmalar devam ederken, YSK Başkanı Muammer Akkaya, seçime katılma hakkı elde edecek partilerden hiçbir şey saklanmadığını, dünyada en güvenilir seçim yapılan ülkeler arasında Türkiye’nin ön sıralarda yer aldığını söyledi.
18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarının adrese dayalı olarak seçmen kütüklerinin hazırlandığını belirten YSK Başkanı Muammer Akkaya bu yıl seçim olmadığı için Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden bilgilerin istenmediğini söyledi. Başkan Akkaya, şunları ifade etti:
“Seçim dönemi yaklaştığında bu listeleri zaten isteriz. İki senedir seçim tablosunu açtık. Biz şunu istiyoruz, ‘vatandaş mı, değil mi’. Biz buna göre adrese dayalı olarak ona göre bakıyoruz. Ondan sonra oy kullanma hakkı olmayan, seçmen olamayacakları düşürüyoruz. Bunlar arasında kısıtlılar var, askeri öğrenciler, mahkum ve benzerleri var. Seçmen kütüğünde bu düzenlemeler yoksa 18 yaşını dolduran herkes seçmen olamıyor.”ifadelerini kullandı .

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default