91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Kayseri’de 1 Nisan’da başlayan av yasağı bugün itibariyle sona erdi. Av yasağının bitmesiyle birlikte balıkçılar ağlarını sularla buluşturdu.

Kayseri’de 1 Nisan tarihinde başlayan av yasağının bugün itibariyle bitmesiyle birlikte balıkçılar Yamula Barajı’nda ağlarını sularla buluşturarak balık tutmaya başladı. Başlayan av sezonunun kazasız, belasız ve bereketli bir sezon olmasını dileyen Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “Bugün ayrıca gururla yaşadığımız, denizlerimizde egemenlik ve bağımsızlığımızın sembolü olan Kabotaj Bayramı. Kutlu olsun. Yamula Barajı, 5.500 tonluk Türk Somonu üretiminin yanında Sazan, Sudak ve Gümüş Balığı açısından da çok önemli bir kaynaktır. Balıkçılıkla uğraşan hemşerilerimizin gayretleriyle ilimizde bu faaliyetler yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Dolayısıyla birçok ailemiz de balıkçılıktan ekmek yiyor. Ancak bu kaynağın sürdürülebilmesi için burada faaliyet gösteren balıkçılarımızdan, halkımızdan kurallara uygun avlanılmasını bekliyoruz. Burada Koca Sinan ve Hunat Hatun isimli Su Ürünleri Kontrol teknelerimiz ile sürekli denetimler yapılmaktır. Bu denetimlerde Balıkçı ve Balıkçı Teknelerinin ruhsat kontrolleri, Av araçlarının göz açıklığı ölçüsü, Avlanan balıkların en küçük av boyu, Av araçlarının yapısal özellikleri ile kullanma yöntemleri kontrol edilmektedir” şeklinde konuştu.

Su ürünleri kontrol hizmetinin zor ve çok pahalı olduğunu belirten Şahin, “Bu yıl uygulamaya koyduğumuz ‘Av Araçlarının Markalanması’ ile av araçları ve diğer av ekipmanlarının sürekli ölçülmesi, standartlara uyup uymadıklarının belirlenmesi yönünde harcanan çaba ve masraf daha az olacaktır. Çünkü İl Müdürlüğümüzce av aracına marka takmadan önce av aracının yasalara uygunluğu kontrol edilmiştir. Marka takılan av aracı, bizden vize almış ve avcılıkta kullanılmasına izin verilmiş demektir. Marka sayesinde Gölde yasadışı olarak kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi verecek, balıkçılar arasında oto kontrol, işbirliği ve bilinçli avcılık yapılabilecektir. Halkımızdan ricamız bu ağların bir sahibi olduğu ve bizim kontrolümüzde göle bırakıldığı bilinci ile ağlara zarar vermemeleridir” ifadelerini kullandı.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default