91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Kayseri’de yaşayan Esma Akdoğan’ın başı çeşitli hastalıklarla dertte. 2018 yılından beri sağlık sorunları yaşadığını belirten Akdoğan, vücudunda çıkan yüzde 52’lik arsenik kalıntısını gerekçe göstererek, içtiği çeşme sularından zehirlendiğini iddia etti.

35 yaşında olan Esma Akdoğan yıllardır içtiği çeşme suyundan arsenik zehirlenmesi yaşadığını iddia etti. 2018 yılında yaşadığı sağlık problemlerin neden kaynaklandığını bulmaya çalışan Akdoğan, “Sudan zehirlendiğimi düşünüyorum. Yıllardır sağlık sorunları yaşıyorum. 2018 de ellerim yara olmaya başladı. Ellerimdeki yaralar geçmiyordu, halsizlik, yorgunluk, kemik ağrıları yaşıyordum. Saçlarım dökülüyordu ve görme kaybı vardı. Bir çare bulamadık, ilaç kullanıyordum daha kötü oldum. Sosyal medyada bir gıda takviyesi gördüm. Eczanedeki kişi de önerdi. ‘Çok iyi olacaksın, iyileşeceksin, her şey geçecek’ dedi. Eczacıya güvendim, sonra bu tuzları içtiğimde çok şiddetli baş ağrıları oluştu. Durumum daha da kötüye gitti. İkinci hafta dişlerim simsiyah olmaya başladı. Eczacıya şikâyetlerimi söylediğim halde sürekli içmemi ve bırakmamam gerektiğini söyledi” şeklinde konuştu.

‘RAHATSIZLIKTLARIM CİDDİYE ALINMADI’

Durumunun ciddiye alınmadığını söyleyen Akdoğan, “Şehir hastanesine gittim egzama olduğumu söyleyip ciddiye almadılar. Serum takıp gönderdiler. Sonra özel bir kliniğe gittim. Oradaki doktor bir sürü test yapıp, karaciğerimin yüzde 70’inin iflas edecek hale geldiğini ve tüm vücudumun oksitlendiğini söyledi. O sırada eczacılar beni aradı. Hem o şirkette çalışan tuzları Türkiye’ye getiren eczacı hem de o tuzları bana satan eczacı aradı. ‘Sen zehirlenmedin, aklından çıkar, o tuzlar seni zehirlemez, böyle bir şey yapmaz. Sende fibromiyalji (kas ağrısı hastalığı) var. Fibromiyalji hepsini yapar’ deyip, beni kandırdılar” dedi.

Yine doktorların tavsiyesiyle 2020 senesinde 6 ay antidepresan ilaçları kullandığını belirten Akdoğan, ısrarlı talepleri sonrası yapılan testler sonucu kanında yüzde 52 oranında arsenik tespit edildiğini söyledi. Akdoğan, “Yapılan testlerde kanımda yüzde 52 oranında arsenik çıktı. ‘Arsenik tedavisini bilmiyoruz, ilk defa karşılaşıyoruz bu durumla’ dediler. Bir tek arsenikte değil, vücudumda kurşun, cıva, alüminyum oranları da yüksek çıktı. Bana ‘şikâyetçi olma’ dediler. Ben haklarımı arıyorum, beni bu hale getirenlerden şikâyetçiyim. Her gün ben acı çekiyorum” dedi.

‘YARDIM TALEP EDİYORUZ’

Esma Akdoğan’ın annesi Ayşe Akdoğan da, “Sulardan ve gıda takviyesi tuzlardan şüpheleniyoruz. Kötü etkiler bıraktı Esma’da. Birçok hastane ve özel kliniklere gittik. Hiçbirinde çözüm bulamadık. Kanunen haklarımızı aramak için de girişimde bulunduk ama şikâyet süremiz 6 ay olduğundan dolayı ve bu süreyi geçirdiğimiz için takipsizlik kararı verildi. Ne hakkımızı alabildik ne de sağlığımıza kavuşabildik. İlgililerden yardım talep ediyoruz” diye konuştu.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default