91.8 Radyo Radar


KAYSERİ (1HA – ÖZEL) – Fetva-i Şerife ve Beyanname-i Hümayun belgeleri orijinal halleriyle Kayseri Millî Mücadele Müzesinde sergilenmekte. Müzeler ve Tarihi Yapılar Yönetim Şube Müdürü Fehmi Gündüz, bu belgelerin 1’inci Dünya Savaşına girişimizi orijinal halleri ve günümüz Türkçesiyle ziyaretçilere sergilendiğini aktardı.

Fetva-i Şerife ve Beyanname-i Hümayun belgeleri orijinal halleriyle Kayseri Millî Mücadele Müzesinde bulunmakta. Bu belgelerin özetleri de kısa metinler halinde sunulmakta aynı zamanda karekodlarla günümüz öz Türkçesin de ziyaretçilere sergilendiğini söyleyen Kayseri Büyükşehir Belediyesi Müzeler ve Tarihi Yapılar Yönetim Şube Müdürü Fehmi Gündüz, “Şu anda Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi Tanıtım Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Kayseri Millî Mücadele müzesi diğer ismiyle taş mektep binasının içerisindeyiz. Burası biraz önce de ifade ettiğim gibi Millî Mücadele müzesi. Burada biz Kayseri’nin Millî Mücadeleye bakışını ve o dönemle alakalı olayları eserleriyle birlikte aktarıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bizim satın almış olduğumuz hemen arkamda teşhiri bulunan özellikle 1’inci Dünya Savaşına, o günkü ismiyle Büyük Dünya Harbine girişi anlatan Fetva-i Şerife ve Beyanname-i Hümayun sureti bulunmakta. Arkalı, önlü olarak bunun sergisini gerçekleştirdik. Burada özellikle ifade edilen şudur. Kırmızı bayraklı olan kısım devleti temsil eder. Üst kısmın da 5’inci Mehmet Reşad’ın halka beyannamesi, alt kısımda ise Enver Paşa’nın o günkü ismiyle Baş Kumandan Vekilinin ordusuna hitabeti bulunuyor. Yeşil bayraklı kısımda ise dönemin Şeyhülislamı olan Ürgübi’nin halka vermiş olduğu Fetva-i Şerife bulunmakta. Bunlar Osmanlıca orijinal metin oldukları için biz burada özetleriyle günümüz Türkçesinde belirttik. Ve karekodlarla birebir transkripsiyonla günümüz Türkçesi hallerini koyduk” ifadelerini kullandı.

‘1’İNCİ DÜNYA HARBİNE NASIL GİRDİĞİMİZİ ANLATMAMIZ GEREKİYOR’

Fetva-i Şerife’nin içeriğinde savaşa nasıl katıldığımızın anlatıldığını söyleyen Gündüz, “Burası Millî Mücadele Müzesi, 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros antlaşması imzalandıktan sonra işgaller başlıyor. Ve biz burada hikayemize başlıyoruz. Ama bunun öncesinde bizim bu zamana nasıl geldiğimizi, 1’inci Dünya Harbine nasıl girdiğimizi anlatmamız gerekiyor. O yüzden bu belge bu konuyu çok güzel anlatıyor. Bu belgede ismi geçenler hemen arkamda. Özellikle 5’inci Mehmed Reşad, Enver Paşa ve Şeyhülislam makamının o günkü İstanbul Fatih Camii bahçesinde okumuş olduğu Fetva-i Şerife’nin görselleri ve bilgileri bulunmakta. Millî Mücadele Müzesinde tarihe şahitlik etmek üzere tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  • https://live.radyoradar.com/default