91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Kocasinan Belediyesi tarafından 38 bin metrekare alanda ekilen 20 bin lavantanın yer aldığı lavanta bahçesi meyvelerini verdi. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, rengi ve kokusuyla alternatif tarımın gözdesi olan lavantaların Kayseri’ye farklı güzellik kattığını söyledi.

Kocasinan Belediyesi, çiftçilere alternatif ürün çeşitliliği sunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda daha önce tıbbi ve aromatik bitki ekimini başlatan belediye son olarak Erkilet Osmangazi Mahallesi’nde bulunan 38 bin metrekare alanın lavanta bahçesi yapılması için harekete geçildi. 3 ay önce 20 bin lavanta fidanı toprakla buluşturuldu. Aradan geçen sürede lavanta fideleri büyüdü ve çiçek açtı. Vatandaşlar, çevreye yaydığı güzel koku ve görsel güzelliği yaşamak için buraya geliyor.

Lavanta bahçesi hakkında bilgi veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın, tarım, ticaret ve sanayi alanında gelişmesi için yeni projeler hayata geçirdiklerini söyledi. Lavanta bahçesiyle de şehri renklendirecek bir çalışmaya imza attıklarını belirten Çolakbayrakdar, “5 yıl önce çiftçilerimize yönelik yüksek gelir getirici tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini yaygınlaştırmak amacıyla Kocasinan’ımızda uygulamayı başlatmıştık. Lavanta, adaçayı, melisa, yaban kekiği, ekinezya ve tıbbi nane gibi birçok ürünün Kayserimizde de yetiştirilebilir olduğunu gösterdik. Şimdi ise 20 bin lavanta dikimiyle endüstriyel açıdan öncülük ederek, bu alanda katkı sağlayacağız” dedi.

Proje ve yatırımların birçoğunun geleceğimizin teminatı çocuklar için olduğunu vurgulayan Çolakbayrakdar, “Yeşil bir şehir bırakabilmek ve yaşanabilir bir şehir inşa etme kaygısı içerisindeyiz” diye konuştu.

Başkan Çolakbayrakdar, yapılan yatırımlarla Kayseri’nin tarımsal alanda yeni bir potansiyele kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default