91.8 Radyo Radar

[ad_1]

 

Tekden Hastanesi’nin sunduğu Gezici Radar programının bu bölümünde tertemiz havasıyla Kayseri ilinin Tomarza ilçesine bağlı olan Pusatlı köyündeyiz .
ilk olarak Pusatlı köyünün eski muhtarlarından Adem muhtarla birlikteyiz. Kısa tatlı bir sohbetten sonra Pusatlı köyünün tarihini muhtarımızdan dinlemeye başlıyoruz .
köyün 1500 yıllarına dayandığını çok eski bir tarihi olduğunu, Osmanlı döneminde ilk nüfus sayımının Pusatlı köyünde yapıldığını söyleyen

Pusatlı köyünün eski muhtarı adem muhtar ,1831 yılı Pusatlı’da 51 hane 152 nüfusun olduğunu ve sadece erkek nüfusunun bu şekilde olduğunu dile getirdi.
Tomarza belediyesinin meclis üyesi İbrahim muhtarla birlikte içme suyunun olmadığı 1954 yılında vatandaşların kuyudan su çektiği dönemlere gidiyoruz. Adnan Menderes döneminde yapılan çeşme sayesinde su sıkıntısının gittiğini ve çeşmenin adını yeni hayat koyduklarını söyleyen İbrahim muhtar suyun geldiği yerin 8 km olduğunu söyledi .
Yolculuğa İbrahim muhtarla birlikte devam ediyoruz . Pusatlı köyünde 40 kuyular denilen mevkiiyle geliyoruz. Eskiden evlerde su yokken bu kuyulardan su çekildiğini söyleyen İbrahim muhtar herkesin kendi soyadına ait bir tane kuyu olduğunu ve bu kuyudan evlerine içme suyunu götürdüklerini dile getirdi .
500 yıllık mezarlıkların yanına geliyoruz mezarlıkların üzerinde değişik şekiller ve yazılar olduğunu görüyoruz .
Pusatlı camisine geliyoruz eskiden minaresi olmayan 4 tane taş sütun olan 1800lü yıllarda yapılan camide, daha sonra 1966 yılında camii yenileme, yeniden yapım aşaması gerçekleşmiş fakat 2009 da camiye atan yıldırım sonucu minarenin yarısı düşmüş, hayırsever bir vatandaş olan Münir efe abinin destek olduğunu ve tekrar camiinin eski haline döndüğünü anlatan İbrahim muhtar ve halk olarak çok teşekkür ettiklerini dile getirdi .
son olarak Pusatlı köyünün mesire alanındayız. burasının eskiden gölet olduğu ve hayvanların su içtiği bir yer olduğunu öğrendik çok emek verildiğini 200 kamyon hafriyat döküldüğünü Ankara derneğinin havuz yapıp ağaç fidan diktiği ve güzel bir hale geldiğini öğrendik .

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default