91.8 Radyo Radar

[ad_1]

Tekden Hastanesi’nin sunduğu Gezici Radar programı bu bölümünde tertemiz havasıyla ünlü Korkamaz dağlarının eteğine kurulan cennet, Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Gürpınar Köyü’nde

Şehir merkezine 30 km olan Gürpınar Köyü’ne girdiğimizde bizi köyün Akın bey karşılıyor. Köyü tanımak adına sohbet ediyoruz. Halkının genellikle tarım ve hayvancılık ile ilgilendiğini, geçimini bu alanlar üzerinden sağladığını anlatıyor bizlere. GÜrpınar köyü Salhuma suyu Gesi vadisi baçta olmak üzere Koramaz vadisi ve çevredeki köylerin tamamını sulayan bir içme suyu. Köyün görmemiz gereken güzelliklerinin tüyolarını aldıktan sonra gezmeye devam ediyoruz.

İlk durağımız köydeki bağlar bölgesi oluyor. Bağlar bölgesinde yaklaşık 6-7 üzüm türü bulunuyor. Bu bağda yetşen üzümlerle pekmez yapılıyor.

Akın bey ile birlikte Bahçe işleriyle uğraşan Ayhan Ağabey’in yanına gidiyoruz. Bahçeler hakkında yaptığımız sohbetin ardından, Ayhan Ağabey Gilaburunun faydalarından ve nasıl salamura edileceğinden bahsediyor.
Köy dediğimiz zaman köy ekmekleri ve köy lezzetleri geliyor aklımıza. Ekmek yapan teyzeler bize nasıl ekmek yapıldığından bahsetti. Birlikte lezzetine doyum olmayan Domates Kıymalısı yaptık.

Köydeki ismşiyle Gülü teyzenin yanına geldik. Sohbetiyle bizleri kendine hayran bırakan Gülü teyze, Köyün geçmişi ve kendi hayatından bahsetti.
Gürpınar Merkez camii’ye geldik. Bu civardaki en eski camii olan Gürpınar merkez camii yankılanan sesimizden de ecdadın akustik konusunda da ne kadar büyük bir usta olduğunuda gözler önüne seriyor.Bu keyifli yolculuğumuzda bize eşlik eden tüm takipçilerimize iyi seyirler dileriz…

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default