91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve toplu açılış törenine katılmak için Kayseri’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FEMAŞ Metal Sanayii İşçileriyle Buluşma programında konuşma gerçekleştirdi. Burada ülke ekonomisi hakkında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Denizi geçen Türkiye’yi derede boğma hesabı yapanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmak için sizlerden destek istiyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FEMAŞ Metal Sanayii İşçileriyle Buluşma programında konuşma gerçekleştirdi. Burada ülke ekonomisi hakkında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntılardan birisini yaşadığını vurguladı. Koronavirüs salgını ile başlayan krizin Rusya ve Ukrayna arasından patlak veren çatışmalarla daha da derinleştiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Petrol ve doğalgazdaki aşırı artışın tetiklediği küresel enflasyon İnsanlığın öncelikli meselelerinde biri haline geldi. Bugün Amerika’dan Almanya’ya gelişmiş ülkelerin tamamı enflasyonun yanı sıra sağlık, enerji, gıda ve istihdam gibi sorunlarla boğuşuyor. Bu ülkelerin hemen hepsinde enflasyon oranları son 40-50 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek kendilerine bir refah ve güvenlik düzeni kuranlar ilk defa hayatın ve ekonominin gerçekleriyle yüzleşmeye başladı. Salgın günlerinde vatandaşlarını adeta ölüme terk edenler bugün giderek ağırlaşan hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında da aynı çaresizliği aynı kayıtsızlığı sergiliyor. Bize senelerdir örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl bocaladıklarını, rüzgarın önündeki yaprak misali nasıl sağa sola sallandıklarını hep beraber görüyoruz. Küresel ekonomiden yaşanan bu fırtınada maalesef bizde ister istemez etkileniyoruz. Döviz kuru ve enflasyonda görülen tırmanma bu etkilerin başında geliyor. Bu menfi gelişmelerin insanımızın günlük hayatından yol açtığı olumsuzlukları gayet iyi biliyoruz. Bir kısmı küresel dalgalanmalardan bir kısmı bölgesel gerilimlerden bir kısmı da içimizdeki, tamahkarlardan kaynaklanan bu tabloyu düzletmek için samimiyetle çalışıyoruz, çabalıyoruz. Milletimizin sıkıntılarının istismarını yapmaktan başka bir iş bilmeyenler 5 yıldızlı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken biz milletimizin derdine derman olacak tedbirler geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Salgın döneminde önceliği insanların sağlığıyla birlikte işlerini kurmalarına verdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadık. Her kesimden insanımıza geniş bir yelpazede verdiğimiz destek ve teşviklerle ekonominin çarklarının kesintisiz dönmesini sağladık. İşçisinden iş verenine kadar her kesimden insanımızın yanında olarak hiç kimseyi muhannete muhtaç etmedik. Bugün de ekonomi politikalarımızı ve sosyal desteklerimizi bu hassasiyetler çerçevesinde yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.
‘DENİZİ GEÇEN TÜRKİYE’Yİ DEREDE BOĞMA HESABI YAPANLARIN HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAĞIZ’
Önceliklerinin her insanın iş ve aş sahibi olması manasına gelen istihdamın sürmesi ve artması olduğu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için vatandaşları yatırım, üretim ve ihracata teşvik ettiklerini vurguladı. Yılın ilk yarısında ihracatta 125 milyar doları geçtiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yıl sonunda inşallah 300 milyar dolara yakın bir değer ulaşacağız. Turizmde de büyük noktalara geldik Türkiye bir cazibe merkezi haline geldi. İhracatla beraber istihdamda da önemli bir ivme yakaladık öyle ki istihdamda tarihimizin en büyük rakamı olan 31 milyon sayısına yaklaştık. Tarımda açıkladığımız yüksek alım fiyatları ve desteklerle üreticilerimiz ve çiftçilerimiz yanında olduğunu gösterdik. Sabit ücretlilerin refah kayıplarını telafi etmek için asgari ücretten, memur ve emekli maaşlarına kadar tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023 senesinde de vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. Denizi geçen Türkiye’yi derede boğma hesabı yapanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmak için sizlerden destek istiyorum” şeklinde konuştu.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default