91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Yapımı devam eden Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi’ndeki tesislerin 20 yıllığına kiraya verebilme yetkisi tartışmayı da beraberinde getirdi. CHP Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Özer, kira sözleşmesi için bu sürenin çok uzun olduğunu belirterek kararı eleştirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2022 Ağustos Ayı Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Toplantıda 69 madde görüşülerek karara bağlandı. Bu karalardan birisi de halen inşaatı devam eden RTE Millet Bahçesi içinde yapılacak bazı tesislerin kira süreleriyle ilgili yetki kararıydı. Oy çokluğu ile söz konusu tesislerin 20 yıllığına kiraya verebilme yetkisi belediye yönetimine verildi.

CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Özgür Özer, kira süresinin çok uzun olduğunu gerekçe göstererek karara tepki gösterdi. Konuyla ilgili Özer, “20 yıllık kiralama çok uzun. Orada büfeler, restoranlar var, yap, işlet, devret yöntemi uygulanacak yerler var. Şöyle bir sıkıntı var, daha önce de yaşandığı için uyardım. Dolar ve Euro zaten fırladı gidiyor. Orada birçok tesis var bunlar hep yabancı kaynaklı yatırımlarla yapılacak işler. Ve bunlarla yaptığınızda kira bedelleri hakkında sıkıntı çıkıyor. Düşünün bir eviniz var üç yıl sonra kaça kiraya verebileceğinizi söyleyebilir misiniz?” diye sordu.

‘BİRÇOK İNSANIN CANI YANIYOR’

3 yıl sonrasında enflasyon ve TEFE- TÜFE’nin ne kadar olacağının meçhul olduğunu söyleyen Özer, “Birçok insanın da ne yazık ki canı yanıyor. Ben o konuda da uyardım. Belki büfe gibi yerlerde çıkmaz ama, restoran ve orada yazan spor tesislerinde sıkıntı yaşanabilir. Hamdi Bey bahsetti biraz önce bazıları bir milyon liraya yaklaşıyor, bakın bir milyon Euro şimdi 18 buçuk milyon lira ama 3 yıl sonra bir milyon Euro’nun ne kadar yapacağını bilemezsiniz ki içindeki esnaf da bilemeyecek. Ona göre bir rakam verecek ama ya o onun altında kalır ya belediye zarar eder. Bundan dolayı bunların ayrıştırılmasını istedik. O konuda da biraz bilgi aldık ama tam yeterli bilgi alamadık” şeklinde konuştu.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default