91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Türk dünyasından misafirleri ağırladığı ziyarette konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Biz et tırnak gibi ayrılmaz parçayız. Birbirimize sahip çıkmamız lazım” dedi.

Başkanlık makamından gerçekleştirilen ziyarete Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile birlikte, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Özbekistan Fergana Şehri Vali Yardımcısı Hurşit Ahmedov, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan’dan sanatçılar ve misafirler katıldı.

Kayseri’nin 5 üniversitesi, 80 bine yakın öğrencisi olan genç dostu şehir olduğunu söyleyen Büyükkılıç, “Kültürel ve diğer alanlarda şehirlerimizin kardeşlik duyguları ile hareket etmesi, ön plana çıkarılarak bu bağlarımızın güçlendirilmesi bizim olmazsa olmazımız. Sayın Cumhurbaşkanımız Türk Cumhuriyetlerimizi çok önemsiyor. Her ülkenin cumhurbaşkanıyla diyalogları en üst düzeydedir. Biz et tırnak gibi ayrılmaz parçayız. Olayı biz böyle değerlendiririz, bizim sistemimiz fedakârlık üzerine kurulmuştur. Birbirimize sahip çıkmamız lazım. Kayseri 5 üniversitesi, 80 bine yakın öğrencisi olan genç dostu bir şehirdir. Bunun da avantajını kullanan Türk Cumhuriyetlerimizden değişik ülkelerimizden gelen öğrencilerimiz eğitim alıyorlar, onlar da ayrı bir zenginlik oluşturuyor, aramızda bir köprü oluşturuyor. Kayseri gelişmiş olan bir şehirdir. Ekonomik, ticari potansiyeli olan kayak merkezi olan önemli bir şehirdir. Daha da zenginleştirecek kültürel çalışmalar yapıyoruz. 6 bin yıllık geçmişi olan, değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın kültürel zenginliğini yaşayan bir şehirdir. Kayseri, anlat anlat bitmez bir şehirdir. Kayseri, makarr-ı ulema, makarr-ı evliya yani âlimler ve evliyalar şehridir” şeklinde konuştu.

Başkan Büyükkılıç’ı Fergana şehrine davet eden Özbekistan Fergana Şehri Vali Yardımcısı Hurşit Ahmedov ise yaptığı konuşmada, “Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hem Fergana vilayet valisi adına hem de oradaki bütün arkadaşlarımız adına sizlere çok büyük selam getirdik. Bildiğiniz üzere dinimiz, dilimiz, kültürümüz aynı olduğu sürece, bir de iki ülkenin cumhurbaşkanlarının arkadaşlığı münasebetiyle ilişkilerimizin güçlenmesinden dolayı burada bulunuyoruz. Biz bu ilişkiler neticesinde kültür, sanat, ticaret ilişkilerimizi daha da ileri seviyeye taşımak için burada bulunuyoruz. Fergana vilayeti ayrıca Bursa ile kardeş şehir olarak imza attılar, o münasebetle 20’yi aşkın tüccarımızla birçok ticari konuda ilişkilerini sürdürüyorlar. Bizim amacımız sadece Türkiye’de bildiğimiz şehirler değil, bilmediğimiz şehirler ve bölgeyle görüşerek, ilişkilerimizi güçlendirmek. Şu an tarımla ilgili o kadar güzel noktaya geldik ki, bu dönemde ithalat ve ihracat konusunda ileri seviyedeyiz. Meyve konusunda o kadar güzel meyveler yetiştiriyoruz ki bütün dünyaya ihracatımız var. Hem sizi hem de ekibinizi Fergana iline davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı da Develi Belediyesi ve TÜRKSOY iş birliğinde düzenlenen 38. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’ne Türk dünyasından birbirinden değerli sanatçılar geldiğini belirterek, ev sahipliği yaptığı için Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, günün anısına Özbekistan Fergana Şehri Vali Yardımcısı Hurşit Ahmedov’a 6 bin yıllık geçmişi olan Kayseri’nin kazılarda çıkan ticari anlaşmalarının yer aldığı tabletlerin replikalarını hediye etti. Ziyaret sonunda Türk dünyasından gelen sanatçılar Orta Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan uzun boyunlu ve yaylı Türk çalgısı Dombra ile mini konser verdiler.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default