91.8 Radyo Radar


KAYSERİ (1HA) – Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Kayseri’nin Temmuz ayı ihracatının 280 milyon 139 bin dolarla geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık yüzde 8,4 arttığını söyledi. Ekonominin ihracat öncülüğünde, büyümeye ve yükselmeye devam edeceğini belirten Gülsoy, “İhracatta rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyoruz” dedi.
TÜİK verilerine göre 2021 yılı için Kayseri ihracat rakamları Temmuz ayı 258 milyon 488 bin dolar iken 2022 yılı Temmuz ayında 280 milyon 139 bin dolar olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz döneme göre artış oranı yaklaşık yüzde 8,4. Ocak – Temmuz döneminde artış oranı ise geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 17,6 oranında arttı.
Kayseri ihracatının sektörler bazında analizini yapan Başkan Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği sektörlerden Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Çelik, Elektrik ve Elektronik, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Madencilik Ürünleri gibi sektörlerde artış yaşanırken Tekstil ve Hammaddeleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, Halı sektörlerinde azalış gerçekleşmiştir“ dedi.

 Source link

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default