91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA) – Kayseri’nin Hacılar ilçesi merkezli meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Okulların şu anda belki en güvenli alanlar olduğunu söyledi. Ayrıca Büyükkılıç, yaşanan deremde 2 tane boş yapının duvarlarının yıkıldığını ve bir caminin minaresinde hafif bir kayma söz konusu olduğunu belirtti.

Kayseri’de merkez üssü Hacılar ilçesi olan saat 05:28’de 4,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Kentin birçok yerinde hissedilen deprem sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç açıklamalarda bulundu. Yaşanan depremde herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirten Büyükkılıç, “Depremle güne başladık. Geçmiş olsun diyorum Elbette sahada itfaiyemizin ekipleri altyapı kuruluşlarımızın ekipleri vasıtasıyla hem bilgiler aldık hem de ilgili belediye başkanları ve muhtarlar üzerinden özellikle deprem merkezi olan Saraycık ya da Karpuzsekisi hattı üzerinde çalışmalar yaptık. Çok şükür ciddi manada bir sıkıntı olmadı. Ama daha önce eski yapı olarak nitelediğimiz içi boş olan duvarlarında yıkılma yaşanan iki tane yapı, bir de Keykubat mahallesindeki Uhut Camimiz minaresinin alemi ile ilgili bir hafif kayma söz konusu oldu. Onunla ilgili de arkadaşlarımız gerekli müdahaleyi yapıyorlar. Boğazköprü bölgesinde de artçı şeklinde yine aynı o Karasaz diye bilinen ve Kızılırmak’a giden kara suyun olduğu o bölgede, zaten hareketlilik hep orada oluyor. Deprem artçı olarak söz konusu oldu. Birebir takip ediyoruz. Belediye başkanı arkadaşlarımızla, değerlendirmeler yaptık. Biraz önce ayrıldılar” şeklinde konuştu.

Resmi kurumların yaptığı açıklamaların dışında ki açıklamaların önemsenmemesi gerektiğini söyleyen Büyükkılıç, “Şu an itibariyle elbette artçıların olması ya da kimilerine göre bağımsız deprem olarak değerlendirilen bu 4.9, 4.8, 4.7 şeklindeki depremlerin olması vatandaşlarımızda bir miktar tedirginlik oluşturuyor. Özellikle çok katlı yapılardaki dostlarımız caddelere, sokaklara, parklara inmeye başlıyor. Okullara giden yavrularımızda bir tedirginlik söz konusu oluyor. Araç trafiğinde bir yoğunlaşma oluyor. Petrol istasyonlarda bir kalabalıklaşma söz konusu oluyor. İşin deprem boyutundan çok ister istemez psikolojik boyutunun yönetimi ve vatandaşlardaki haklı olan tedirginliğin yatıştırılması üzerinde yoğunlaşıyoruz. İşte bu anlayış içerisinde sizlerin yaptığı sağduyulu yaklaşım ve yayın politikasıyla da insanları tedirgin etmeden gerekli tedbirlerin alınması yönünde hareket etmemiz, abartılı paylaşımlara itibar edilmemesi, resmi kurumların yaptığı açıklamaların dışında açıklamaların önemsenmemesini de buradan hatırlatmadan edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘OKULLAR ŞU ANDA EN GÜVENLİ ALANLAR’

Okulların şu anda belki en güvenli alanlar olduğunu öğrencilerin ve velilerin tedirgin olmasına gerek olmadığını belirten Büyükkılıç, “Okullarımızla ilgili şu anda zaten deprem öncesinde de kamu kurumları mantığında ilgili bakanlıklarımızın talimatlarıyla çalışmalar yapılmıştı. Ancak 6 Şubat’tan sonra bu daha da hızlandırıldı. Ağır hasarlı olan okullarımızla ilgili boşaltım yapıldı. Hatırlarsanız yine ikili eğitime geçmek suretiyle de okullardaki yavrularımız diğer okullara aktarıldı. Yani bir sıkıntı oluşturacak boyut söz konusu değil. Ağır hasarlı okullarımızın yıkımı ile ilgili de çalışmalar hızlandırıldı yerine yenisinin yapılacağı günün koşullarına göre, deprem yönetmenliğine göre o konuda da milli eğitimimiz gerekli çalışmalarını sürdürmekte. Ayrıca Sayın Valimizin de talimatlarıyla 900 civarında olan okulumuzun incelenmesi konusunda da Belediyeler ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün, hatta yapı denetim kurumlarının da işin içerisine dahil edilmek suretiyle, onlar da bir bakıma bakanlığa bağlı kuruluş olarak değerlendirilebilir. Onların denetiminde hep beraber bunları daha da hızlandırarak çalışmaları sürdürüyoruz. Şu ana kadar epeyce mesafe alındı. Okullar şu anda belki en güvenli alanlar olarak nitelendirilebilir. Yavrularımızın ve velilerimizin tedirgin olmasına gerek yok. Öğretmenlerimizin kontrolü altında idari mekanizmaların kontrolü altında bizler de zaman zaman okullara gidiyoruz gitmeye de devam edeceğiz. Uğrayacağız oralarda da vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve tedirgin olmayı gerektiren bir boyut olmadığı yönünde onları belki rahatlatacak şekilde yaklaşmanın da doğru olacağını buradan paylaşıyorum. Paniğin kimseye bir faydası yok. Tedirginliğin kimseye bir faydası yok. Tedirginlik ve panikle örneğin kaza yapabilirsiniz. Örneğin dikkatiniz dağıl başka sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu açıdan her birimiz itidal ile birbirimize birlik, beraberlik, dayanışma anlayışı içerisinde felaket tellallığı yapmadan daha itidalle hareket ederek bu artık depremle ilgili boyutu göz ardı etmeden, hepimizin hayatını sürdürmesi gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç, “Okullar şuan en güvenilir yer”
Habere Ulaşmak İçin Tıklayınız.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default