91.8 Radyo Radar

[ad_1]

KAYSERİ (1HA)- Kayseri Baro Avukatları, İstanbul’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Avukat Server Bakırtaş için basın açıklaması yaptı. Adliye önünde yapılan basın açıklamasının ardından avukatlar Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul’da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Avukat Servet Bakırtaş için bugün Kayseri Barosu tarafından açıklama yapıldı. Kayseri Baro Başkanı Ali Köse avukatlar tarafından yapılan basın açıklamasında, Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdiklerini belirten Ali Köse başlarının sağ olmayacağını söyledi. Köse’nin basın açıklaması yaptığı sırada mahkemeden çıkan bir kişi, avukatlara tepki gösterdi. Bir avukatın kendisine iftira attığını söyleyen vatandaş uzaklaştırılırken, olay üzerine Köse, dünkü yaşanan üzücü olayın biraz önce kendilerinin başına da gelebileceğini ifade etti.

İcra edilen bir mesleğin, ‘ölümü göze alarak’ sürdürülmesinin toplumun bir kesimi için utanç olduğunu vurgulayan Köse, “Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak. Dün İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle ölüm kustu. Soruşturmanın ilk saatlerinde bulunurken edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkûm olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri oluşturan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da o toplumun bir kesimi için utançtır. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor” dedi.

‘SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ’
Hayatını kaybeden Avukat Server Bakırtaş’ın ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı dileklerini ileten Köse, “Her bir avukat ölümünün bir ‘toplumsal ders’ olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafi olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • https://live.radyoradar.com/default